Piękny uśmiech potrafi dodać więcej uroku niż eleganckie ubranie, czy wyszukana biżuteria. To doskonała ozdoba, która przyciąga do nas ludzi i sprawia, że jesteśmy pewni siebie w każdej sytuacji. Niestety niewiele osób może pochwalić się naturalnie pięknymi, prostymi i białymi zębami.

Co więc warto zrobić? Możemy zawalczyć o piękny uśmiech dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje zastosowanie licówek. Czym one są? Dlaczego warto z nich skorzystać? I jak przebiega proces ich zakładania? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł.  

Licówki – czym są?

Licówki to cienkie płatki, o grubości od 0,2 do 1 milimetra. Ich zastosowanie wymaga odpowiedniego przygotowania zębów, w tym spiłowania wierzchniej warstwy chroniącego je szkliwa. Licówki przykleja się od przodu na powierzchnię wargową lub policzkową zęba, czyli od tzw. strony licowej. Chociaż ich założenie nie jest procesem inwazyjnym, to wymaga wiedzy z trzech dziedzin, czyli protetyki, ortodoncji oraz stomatologii estetycznej. Zabieg można wykonać na jednym zębie, bądź na całej ich grupie. Nowoczesna technika sprawia, że licówki są niemal niewyczuwalne, a do tego niezauważalne dla osób postronnych. 

Wśród ich zalet możemy wymienić m.in.: 

  • minimalną ingerencję w układ i stan zębów, 
  • krótki czas oczekiwania na efekt końcowy,
  • doskonały uśmiech.

Licówki – recepta na idealny uśmiech

Licówki to rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością wśród gwiazd polskiego show-biznesu. I nic w tym dziwnego! To dzięki nim możliwe jest osiągnięcie idealnego, wymarzonego uśmiechu. Jeśli więc marzysz o perfekcyjnym uzębieniu bez nieestetycznych przerw, przebarwień, czy ukruszeń, licówki są rozwiązaniem dla Ciebie! 

Są one polecane szczególnie wtedy, gdy:

  • nie jesteśmy zadowoleni z naszego dotychczasowego uśmiechu, 
  • nasze uzębienie ma uszkodzoną strukturę, 
  • zmagamy się z wrodzonym lub nabytym zniekształceniem zębów i ich nierównością, 
  • nasze zęby są stożkowe, trójkątne lub zbyt wąskie,
  • między zębami występują szpary, 
  • zmagamy się z przebarwienia zębów lub inną niekorzystną zmianą ich koloru, 
  • chcemy dokonać korekty kształtu zęba poprzez jego wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony,
  • chcemy dokonać korekty położenia zęba, 
  • chcemy zlikwidować diastemę bez konieczności korzystania z leczenia ortodontycznego.

Dostępne rodzaje

Wyróżniamy dwa główne rodzaje licówek. Pierwsza grupa to licówki porcelanowe, które tworzy się w laboratorium na podstawie wycisku. To dzięki nim możliwe jest uzyskanie bardzo naturalnego, a przy tym zachwycającego efektu. Materiał, z jakiego są wykonane, nie ulega uszkodzeniu, czy przebarwieniu, co sprawia, że osiągnięty w gabinecie dentystycznym efekt pozostaje naszą ozdobą przez wiele lat. Przy odpowiedniej higienie jamy ustnej licówki porcelanowe nie są także narażone na gromadzenie się osadów i kamienia nazębnego. Dodatkowo porcelana pozwala osiągnąć naturalny efekt, wyglądem zbliżony do naturalnego szkliwa. Grubość elementów tego typu waha się od 0,3 do 0,75 mm.  

Druga opcja to licówki kompozytowe, wykonane – jak sama nazwa wskazuje – z wysokiej jakości materiału kompozytowego. Propozycje te również pozwalają osiągnąć spektakularne efekty, jednak są mniej estetyczne i trwałe, niż licówki wykonane z porcelany. Kwestia ta związana jest głównie z większą ilością gromadzącego się na nich osadu i kamienia nazębnego. Jednocześnie licówki kompozytowe są rozwiązaniem tańszym, co sprawia, że może z nich skorzystać praktycznie każdy. Ich wymiana jest konieczna po około trzech latach.  

Jak są zakładane?

Jak przebiega proces zakładania licówek? Składa się on z kilku etapów. 

Pierwsze spotkanie ze specjalistą obejmuje wywiad, podczas którego określane są nasze oczekiwania co do ostatecznego efektu. Niezbędne jest także poznanie naszego stanu zdrowia, w tym wykonanie badań klinicznych. Warto także pamiętać, że licówki nakładane są tylko wtedy, gdy nasze naturalne zęby są w dobrej kondycji. Jeśli tak nie jest, w ramach przygotowań należy wypełnić wszystkie ubytki, a niejednokrotnie także wybielić zęby. Podczas pierwszej wizyty dentysta wykonuje także fotografie uzębienia, pobiera wyciski oraz określa wstępne założenia leczenia. 

Na podstawie pobranych wycisków specjalista wykonuje symulację wyglądu nowego uśmiechu. Tworzony jest tzw. mock-up, czyli wizualizacja licówek wykonana w jamie ustnej pacjenta na podstawie wax-up. Takie przedstawienie pomaga w dobrym dobraniu kształtu i koloru zastosowanych nakładek. Daje także możliwość, by pacjent zgłosił wszystkie swoje uwagi i skonfrontował planowany efekt z oczekiwaniami. 

Kolejna wizyta obejmuje usunięcie niewielkiej ilości szkliwa i założenie licówek tymczasowych. W tym czasie wyznaczone laboratorium opracowuje ostateczną wersję porcelanowych płytek, a następnie dostarcza je do salonu dentystycznego. Po finalnej akceptacji dokonanej przez pacjenta specjalista wykorzystuje trwałe mocowanie i zapewnia nam nowy uśmiech.  

Nasza oferta

Oczywiście, aby efekt końcowy spełniał nasze oczekiwania, należy skorzystać z pomocy specjalistów. Jeśli piękny uśmiech jest także Twoim marzeniem, już dziś dołącz do grona naszych klientów! Korzystając z wiedzy i doświadczenia naszych profesjonalistów, odmienisz swój wygląd i zwiększysz pewność siebie. Już dziś sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus