Niezależnie od tego, z jakiego powodu nie możemy cieszyć się kompletnym uzębieniem, to należy wiedzieć, że braki należy uzupełnić – jak najszybciej. Niektórym osobom wydaje się, że brak jednego czy nawet kilku zębów nie ma żadnego wpływu na zdrowie, ale jest zupełnie na odwrót.

Przede wszystkim w przypadku braków w uzębieniu dochodzi do nieprawidłowego rozdrabniania pokarmu, co przekłada się na działanie całego układu trawiennego. Oprócz tego warto dodać, że ma to zły wpływ na zgryz – zęby przemieszczają się i tworzą się nieestetyczna szpary. W jaki sposób można uzupełnić braki w uzębieniu? Zobacz!

Licówki jako najtańsze rozwiązanie

Wbrew temu co mówi wiele osób – nie każdy ubytek musi oznaczać konieczność wykorzystania zaawansowanej protetyki. Często wystarczą jedynie licówki, czyli bardzo cienkie cementowane nakładki, które nakłada się na zewnętrzną powierzchnie zębów. Doskonale się sprawdzają, gdy chcemy zakryć jakieś pęknięcia, czy przebarwienia.

Warto też tutaj odkreślić, że wyróżniamy kilka rodzajów licówki: są to licówki porcelanowe oraz kompozytowe. Te pierwsze cieszą się większą popularnością, co wynika z tego, że są trwalsze i bardziej odporne. Natomiast w przypadku kompozytowych licówek musimy się nastawić na to, że często będziemy musieli je wymieniać. Różni je także cena: koszt jednej licówki kompozytowej to około 250 złotych, natomiast porcelanowej: nawet ponad 1000 złotych.

Korony – najlepsze rozwiązanie w przypadku widocznych uszkodzeń zębów

Niestety licówki nie zawsze się sprawdzają. Musimy wiedzieć, że są one idealnym wyborem tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z niewielkimi uszkodzeniami. W innym przypadku konieczna może być proteza zębowa. Jednym z rodzajów są korony na zęby. Warto wybrać koronę, jeśli nasz ząb ułamał się lub ukruszył. Ważne jest jednak to, aby korzeń był nienaruszony.

Korona protetyczna to nic innego jak stała zacementowana nakładka na całej powierzchni zęba. Największą popularnością cieszą się korony porcelanowe. Natomiast jeśli chodzi o ich cenę, to dużo zależy od gabinetu stomatologicznego, gdyż waha się ona w okolicach 700 a 1500 złotych.

Brak korzenia? Wybierz most protetyczny!

Bardzo często jednak jest tak, że nie mamy ani korony, ani korzenia. W takiej sytuacji nie możemy oczywiście zdecydować się na licówki i korony na zębyWarto rozważyć mosty na zęby – czyli kolejny rodzaj protezy. Koronę, która jest uzupełnieniem, przymocowuje się do sąsiednich zębów. Zdecydowanie jedną z największych zalet jest to, że bez najmniejszego problemu możemy uzupełnić nawet kilka ubytków, które znajdują się obok siebie.

Mosty protetyczne to najdroższe rozwiązanie z tych wszystkich trzech. Za jeden most protetyczny musimy zapłacić nawet 2500 złotych, choć trzeba tuta podkreślić, że cena zależy m.in. od techniki wykonania.

Podsumowując, jak możemy powyżej zauważyć, jest kilka sposobów na uzupełnienie braków uzębieniu. Każdy z nich jest skuteczny, a wybór konkretnego uzupełnienia w dużej mierze zależy od tego, jak bardzo mamy uszkodzony ząb/zęby. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do dobrego gabinetu stomatologicznego, w którym stomatolog powie nam, jaki będzie najlepszy wybór.

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus

Leave a Reply