Piękne białe zęby to marzenie każdego z nas. Niestety, co raz więcej osób ma problem z uzębieniem. Zęby są słabe, kruszą się, pękają, szybko się psują i odbarwiają. Wstydzimy się swoich zębów. Zazdrościmy aktorom białych zębów. Zastanawiamy się, jak to możliwe, że mają tak piękne zęby. Podejrzewamy nawet, że wstawili sztuczne, żeby tylko ładnie się prezentować. Dyskutujemy na te tematy w gronie znajomych. Stomatologia poczyniła spore postępy w tej dziedzinie i mamy wiele możliwości, by nasz uśmiech wyglądał olśniewająco. Jedną z metod są licówki.

Co to są licówki?

Licówki są to cienkie płatki przyklejane na powierzchnię zębów, w celu przykrycia niedoskonałości uzębienia. Pokrywają przebarwienia, likwidują szpary między zębami, wypełnienia, a nawet nieefektowny kształt zębów. Jeśli chcemy zatuszować niedoskonałości naszych zębów i zmienić ich wygląd, bez konieczności poddawania się leczeniu, możemy założyć licówki. Zanim stomatolog z Centrum Izadent podejmie się założenia licówki, musi wcześniej oszlifować ząb, ponieważ licówka, zwiększając objętość zęba, spowodowałaby, że ząb wystawałby, co nie byłoby estetyczne. Licówki pomagają odzyskać piękny uśmiech, w bardzo prosty sposób, poprzez przyklejenie płatka, przez co cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów.

Czy licówki są widoczne?

Licówki przyklejane są na powierzchnię wargową lub policzkową zębów, od przodu, czyli strony licowej. Są praktycznie niezauważalne. Zabieg wykonywany jest na dowolnej ilości zębów, więc po jego zakończeniu, będziemy bardzo zadowoleni. Nie musimy podawać się metodom zaawansowanej protetyki, w przypadku np. ubytków, ponieważ licówki w zupełności wystarczą. Licówki występują jako porcelanowe i kompozytowe. Popularniejsze są porcelanowe, ponieważ są trwalsze. Natomiast licówki kompozytowe, musimy często wymieniać. Licówki porcelanowe wykonywane są z porcelany, bardzo wytrzymałego, a przy tym przezroczystego materiału, który jest podobny do naszego szkliwa zębów. Są bezpieczne dla organizmu i przetrwają kilkanaście lat. Nic się z nimi nie dzieje, więc możemy być spokojni o wygląd zębów, bo nie ulegają odbarwieniom, próchnicy oraz ścieraniu. Tańsze są licówki kompozytowe i dlatego, niektórzy pacjenci decydują się na ich założenie. Ich jakość ustępuje porcelanowym. Są mniej trwałe i gromadzi się na nich osad. To z kolei zmusza pacjentów do polerowania powierzchni licówek, w gabinecie stomatologicznym.

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe są zacementowanymi nakładkami na powierzchni jednego lub wielu zębów. Są doskonałe, kiedy chcemy przykryć uszkodzone zęby. Korony zębowe stosowane są po leczeniu kanałowym. Mocowane są na stałe, więc traktujemy je jak nasze naturalne zęby. Jeśli mamy przebarwione zęby lub doszło do złamania choćby jednego, możemy zdecydować się na założenie korony. Jeśli mamy zdrowe zęby, korony zostają umieszczane na ich pozostałościach. Zanim zostanie założona korona, ząb musi być szlifowany, dopiero później naklejana jest na niego korona. Jej kolor jest dopasowywany do pozostałych zębów. Korony protetyczne mocowane są do mostu protetycznego. Mogą być również nakładane na implanty zębowe, za pomocą łącznika tytanowego, zatopionego w kości szczęki. Korony zębowe dzielimy na: porcelanowe, na podbudowie ceramicznej, metalowej; złotej; pełnoceramiczne, zbliżone do naturalnych zębów; pełnometalowe i akrylowe, kompozytowe. Korony są zalecane jako ochrona słabych zębów, przed pęknięciami; do pokrycia implantów, umocowania mostu i leczenia ortodontycznego.

Na czym polega różnica między koroną a licówką?

Licówkę wybieramy, gdy zależy nam na ładnym uśmiechu, natomiast koronę, kiedy chcemy zatuszować zniszczone zęby. Zabieg z zastosowaniem licówki jest prostszy, niż w przypadku korony. O wyborze metody, decyduje stan zębów. Korona jest uzupełnieniem protetycznym, której celem jest odbudowy i wzmocnienie zniszczonego zęba. Korony zębowe wykonywane są z porcelany, opartej na konstrukcji metalowej. Korona nazywana jest sztucznym zębem, uzupełniającym ubytek zębowy i wzmacniającym uzębienie, natomiast licówkę zakładamy tylko na zdrowy ząb. Cena licówek i koron są uzależnione od materiału, z jakiego zostały wykonane.

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus

Leave a Reply