Bruksizm dotyka wiele osób, które są narażone na przewlekły stres. Związane z tym schorzeniem nieświadome zgrzytanie zębami jest nie tylko męczące dla ludzi w najbliższym otoczeniu chorego, ale prowadzi do poważnych uszkodzeń szkliwa i może stać się przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat skutecznej metody leczenia objawów bruksizmu, czyli terapii z użyciem szyn relaksacyjnych.

Przyczyny i powikłania bruksizmu

Najczęstszą przyczyną rozwoju choroby jest prowadzenie stresującego trybu życia, jednak powodem powstawania bruksizmu mogą być także współwystępujące zaburzenia lękowe,  stosowanie używek takich jak alkohol lub papierosy oraz niewłaściwie dobrane protezy zębowe. To prowadzi do mimowolnego zaciskania żuchwy i szczęki, skutkiem czego zęby nadmiernie o siebie pocierają. Chorzy najczęściej zgrzytają zębami w nocy, a powstający wskutek tego nieprzyjemny odgłos tarcia często prowadzi do bezsenności.

Konsekwencje nieleczonego bruksizmu są jednak o wiele poważniejsze niż niezadowolenie domowników. Pozornie niegroźne zgrzytanie zębami powoduje bowiem nadmierne ścieranie się szkliwa. To sprawia, że zęby stają się słabe i nadwrażliwe, łatwiej dochodzi do ich pęknięć, a przy zaawansowanym bruksizmie nawet do rozchwiania i wypadania zębów. Do pozostałych możliwych powikłań tego schorzenia należy chroniczne napięcie mięśni twarzy, szyi i karku, ból barków i kręgosłupa, szumy w uszach i krwawienie z dziąseł. Dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie leczenia.

Jak wygląda terapia z wykorzystaniem szyn relaksacyjnych?

Podstawą leczenia bruksizmu jest nauka wyciszania się i unikanie stresujących sytuacji, jednak w celu ochrony zębów przed ścieraniem pomocne jest założenie szyn relaksacyjnych. Są to dopasowane przezroczyste nakładki wykonane z akrylu, które ortodonta wykonuje w oparciu o odcisk uzębienia pacjenta. Szyny relaksacyjne przynoszą ulgę przy mocnym zaciskaniu zębów i zapobiegają uszkodzeniom szkliwa. Nasz gabinet stomatologiczny oferuje profesjonalną pomoc w doborze szyn, dzięki którym uzyskuje się lepsze efekty leczenia bruksizmu.

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus