Ósemki, inaczej nazywane zębami mądrości to zęby, które nie wyrastają u każdego. Zmiany ewolucyjne w budowie twarzoczaszki sprawiły, że u wielu osób ósemki w ogóle się nie wyrzynają. Kiedy się już pojawią, mogą negatywnie wypływać na funkcjonowanie zgryzu, powodować ból szczęki, a nawet głowy. W takim przypadku zaleca się wykonanie ekstrakcji zębów, dzięki czemu wszystkie dolegliwości bólowe ustąpią.

Czym są „zęby mądrości”?

Zęby mądrości to potoczne określenie trzecich zębów trzonowych u człowieka. Są to ostatnie zęby zlokalizowane w łukach zębowych szczęki i żuchwy. Na drodze ewolucji ich pojawienie się zostało ograniczone. Okres ich wyrzynania jest bardzo różny i u każdego człowieka inny. Zdarza się, że ósemki w ogóle się nie wyrzynają u niektórych osób.  Najczęściej jednak pojawiają się między 17 a 21. rokiem życia. Sporadycznie mogą się pojawić u osób powyżej 40. roku życia. Ze względu na to, że zęby mądrości są ostatnimi pojawiającymi się zębami stałymi, często w jamie ustnej pozostaje na nie zbyt mało miejsca. Może to prowadzić do uwięźnięcia zębów pod tkanką dziąseł, co z kolei powoduje obrzęk, ból i duży dyskomfort.

Wskazania do ekstrakcji ósemek

Pojawienie się zębów mądrości w większości przypadków powoduje promieniujący ból, który z czasem staje się uciążliwy na tyle, że funkcjonowanie bez tabletek przeciwbólowych staje się niemożliwe. U niektórych osób ósemki nie są widoczne. Ich proces wyrzynania zatrzymuje się na poziomie dziąseł, co z kolei przysparza trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Może pojawić się także stan zapalny dziąsła, a nieprawidłowe ułożenie ósemek może uciskać na korzenie zębów trzonowych, a także przyczynić się do pojawienia się zgorzeli miazgi lub torbieli korzeniowej. Są to tylko niektóre z patologii, które stanowią podstawę do przeprowadzenia ekstrakcji ósemki. Dzięki temu usuniemy przyczynę bólów, a nasze codzienne funkcjonowanie wróci do normy. Niektórzy lekarze stomatolodzy zalecają wczesne usuwanie zębów mądrości. Ma to na celu uniknięcie lub ograniczenie stanów zapalnych i innych powikłań wokół tych zębów.

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus

Leave a Reply