Z definicji zębami mądrości nazywane są trzecie zęby trzonowe u człowieka, które rosną między 18. a 25. rokiem życia. Tzw. ósemki bywają problematyczne jeszcze zanim „fizycznie pojawią się na świecie”. Ważne jest, aby pamiętać o tym, że z racji dojrzałej „ułożonej” szczęki, wyrzynanie się zębów mądrości może być lekko problematyczne i wymagać pomocy stomatologicznej. Dziś postaramy się maksymalnie przybliżyć temat dbania o trzecie trzonowce, a także sposobach radzenia sobie z ewentualnymi problemami z ósemkami.

Dlaczego problemy z zębami mądrości zdarzają się tak często?

Ewolucja człowieka, zmiana stylu życia między nami a ludźmi jeszcze z początków XX w. czy też XIX w. sprawia, że współcześnie, szczęki człowieka są zupełnie inaczej zbudowane niż kiedyś Są mniejsze, przez co „spóźniające się” ósemki nie zawsze mieszczą się w buzi. U jednych powodują one szereg nieprzyjemnych dolegliwości, u innych w ogóle się wyrzynają, gdyż blokowane są przez np. kość szczękową. Taka sytuacja sprawia, że wyrzynając się, reszta zębów zostaje przemieszczona, stłoczona, a to nieuchronnie prowadzi do próchnicy, infekcji a w niektórych przypadkach chorób dziąseł.

Jakie problemy mogą dotyczyć wyrzynających się ósemek?

Poza bólem związanym z wyrzynaniem się ósemek dość częstym problemem jest osadzanie się bakterii i rozwoju próchnicy na częściowo wyrzynających się lub przesuniętych względem reszty uzębienia trzonowców. Trudności z ich doczyszczeniem, wynikającym z braku „dojścia” do nich końcówki szczoteczki sprawiają, że nawet pilnowanie codziennej higieny jamy ustnej może być niewystarczające.

Właściwą reakcję na ewentualne problemy z zębami mądrości są w stanie zapewnić jedynie regularne wizyty profilaktyczne u stomatologa, który będzie stał na straży ich właściwego wzrostu oraz doborze odpowiedni sposób rozwiązania ewentualnych problemów. W ostateczności może okazać się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego — usunięcia ósemek, celem zachowania reszty zębów w dobrej kondycji i zdrowiu.

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus

Leave a Reply