Protezy zębowe ułatwiają życie, kiedy utracimy własne uzębienie. Protetyka zrobiła ogromny postęp, więc dzisiejsza sztuczna szczęka jest wygodniejsza niż jeszcze kilka lat temu, więc pacjent dobrze się w niej czuje. Mamy do wyboru różne protezy, które są dopasowane do potrzeb i wymagań każdej osoby.

Z czego wykonywane są protezy zębowe?

Proteza zębowa zastępuje naturalne uzębienie, po jego utracie. Oczywiście nie można porównywać jej z własnymi zębami, ale jest jedynym rozwiązaniem, poza implantami. Dzisiejsza tzw. sztuczna szczęka zdecydowanie różni się od tej sprzed wielu lat, pod wieloma względami. Jest przede wszystkim wygodniejsza i nie uciska, a przy tym wygląda bardzo dobrze. W tej dziedzinie nastąpiło wiele zmian na lepsze i dzisiejsze protezy zębowe są wytwarzane z materiałów ceramicznych, elementów z tworzyw sztucznych i metalowych. Gabinet Izadent dobiera sztuczne szczęki do potrzeb każdego pacjenta, więc możemy wybrać szkieletową, czyli komfortową i stabilniejszą, osadzoną na zdrowych zębach lub nakładkową — na korzeniach zębowych lub implantach, ponieważ ma specjalne zaczepy. Na zastępcze zęby przysługuje refundacja z NFZ, z której warto skorzystać.

Jakie są główne różnice pomiędzy protezami stałymi i ruchomymi?

Protezy zębowe różnią się sposobem mocowania, wygodą noszenia i wyglądem. Dzielą się na stale i ruchome. Do pierwszych zaliczane są korony zębowe, licówki, implanty i mosty protetyczne. Są rodzajem uzupełnienia zakładanym przez dentystę, bez możliwości samodzielnego zdejmowania. Mocowane są do zębów lub elementów kostnych w zębodole. Natomiast ruchomymi są protezy akrylowe i elastyczne. Mogą być wyjmowane w dowolnym momencie, więc zdejmujemy przed spaniem lub kiedy jesteśmy sami, by dziąsła mogły odpocząć. Warto wiedzieć, że protezy wykonane z akrylu, mogą być całkowite zbudowane z płyty i sztucznych zębów, a częściowe posiadają dodatkowo specjalne klamry, umożliwiające przyczepianie ich do naturalnych zębów.

Leave a Reply