Leczenie kanałowe to zabieg, który jest często ostatnią deską ratunku w przypadku chorego zęba. Leczenie kanałowe może okazać się konieczne w sytuacji, gdy pojawia się silny ból zęba, najczęściej spowodowany zapaleniem miazgi zębowej. W jakich przypadkach leczenie kanałowe jest niezbędne? Na czym dokładnie polega zabieg leczenia kanałowego? Zachęcamy do sprawdzenia odpowiedzi na te pytana w poniższym wpisie.

Kiedy warto wykonać leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zębów jest najczęściej wskazane w sytuacji, gdy doszło do zakażenia miazgi zęba, które odpowiadają za jego ochronę i odżywienie. Niestety często jest to spowodowane rozległą i nieleczoną próchnicą lub stanem zapalnym. Leczenie kanałowe jest też często ostatnim możliwym do przeprowadzenia zabiegiem, podczas którego usuwana jest martwa tkanka zębowa. Efektem zabiegu może być zahamowanie dalszego procesu psucia się zęba i jego odratowanie. Warto pamiętać o tym, że leczenie kanałowe wymaga wykwalifikowanego dentysty, który starannie i bezboleśnie przeprowadzi zabieg. Dlatego też leczenie kanałowe warto wykonać w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym.

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Celem leczenia kanałowego jest usunięcie zakażonej miazgi zębowej i odratowanie chorego zęba. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, na podstawie którego dentysta oceni skalę uszkodzeń zęba. Na samym początku specjalista podaje znieczulenie miejscowe, które sprawia, że zabieg jest bezbolesny. Kolejny krok to usunięcie zakażonej miazgi i oczyszczenie kanałów zębowych z resztek bakterii. Następnie stomatolog wypełnia kanały specjalnym materiałem i zamyka zęba. Dzięki temu ząb jest zabezpieczony przed ponownym zakażeniem.

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus

Leave a Reply