Proteza zębowa to specjalna konstrukcja, która zastępuje naturalne uzębienie po jego utracie. Odpowiednio wykonana proteza jest nie tylko estetyczna, ale też wygoda. Ponadto powinna być ona wytworzona z trwałych materiałów ceramicznych oraz elementów z tworzyw sztucznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze protezy zębowej? Jak dobrać idealną protezę? Zachęcamy do sprawdzenia odpowiedzi w poniższym wpisie.

Czym należy się kierować przy wyborze protezy zębowej?

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest rodzaj protezy. Na rynku dostępne są różne rodzaje protez zębowych, takie jak protezy całkowite, częściowe, stałe i ruchome. Wybór odpowiedniego rodzaju protezy zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, takich jak ilość brakujących zębów, stan uzębienia, czy preferencje estetyczne. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego materiału, z którego zostanie wykonana proteza zębowa. Dobrym wyborem może być proteza wykonana z trwałych materiałów ceramicznych, akrylu, czy porcelany. Ponadto podczas wykonywania protezy zębowej należy ją idealnie dopasować do kształtu twarzy i uzębienia pacjenta.

Jak wyglądają wizyty u protetyka przed dobraniem protezy?

Pierwsza wizyta u protetyka zwykle polega na przeprowadzeniu starannego badania jamy ustnej. Protetyk dokładnie ogląda uzębienie pacjenta, sprawdza stan dziąseł oraz bada ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Następnie pobiera odciski jamy ustnej przy użyciu specjalnej masy. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie rentgenu zębów. Na kolejnej wizycie pacjent przymierza wykonaną protezę zębową. W razie potrzeby dokonywane są drobne poprawki, które mają na celu idealne dopasowanie protezy do danego pacjenta. Ostatnia wizyta to odebranie gotowej protezy.

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus