Diagnostyka stomatologiczna składa się z dwóch podstawowych elementów:

  • oceny stanu jamy ustnej na podstawie zdjęcia pantomograficznego (OPG),
  • RTG zębów.

Podczas analizy w/w zdjęć radiologicznych stomatolog ocenia rozmiar zmian próchnicowych i stopień ich zaawansowania, a także obecność zmian zapalnych w tkankach okołowierzchołkowych korzeni zębów, które klinicznie mogą nie dawać żadnych objawów, a być źródłem infekcji dla całego organizmu. Zwraca również uwagę na stan kości wyrostka zębodołowego oraz przyzębia i dokonuje wstępnej oceny stanu stawów skroniowo- żuchwowych i zatok szczękowych. Zmiany w ich obrębie mogą bowiem dawać dolegliwości mylone z bólem zębów.

Kiedy należy wykonać badanie RTG zębów?

Leczenie stomatologiczne powinno być kompleksowe dlatego należy przeprowadzić pełną diagostykę.

Wskazaniem do wykonania prześwietlenia zębów będą zaawansowane zmiany próchnicowe i konieczność wdrożenia leczenia kanałowego. RTG jest niezbędne przed ekstrakcją zęba, leczeniem protetycznym, ortodontycznym i implantologicznym. Będzie zlecone przez stomatologa w celu zdiagnozowania przyczyn stanu zapalnego uzębienia.

Jak przebiega prześwietlenie zębów?

Badanie rentgenowskie zębów jest krótkie, bezbolesne i całkowicie bezpieczne. W jego trakcie prześwietla się zęby i szczękę promieniami rentgenowskimi. W trakcie prześwietlenia pacjent może znajdować się w pozycji siedzącej lub stojącej. Za każdym razem zostanie nałożony na jego ciało specjalny fartuch ochronny, zapobiegający koncentracji promieni rentgenowskich na innych częściach jego tułowia. Istnieją trzy rodzaje zdjęć rentgenowskich zębów. Stomatolog może zrobić zdjęcie punktowe, dające obraz stanu pojedynczego zęba, najczęściej zlecane przed leczeniem endodontycznym. Zdjęcie pantomograficzne, inaczej panoramiczne to zdjęcie całej szczęki i żuchwy, pozwalające na kompleksową ocenę stanu uzębienia oraz zaplanowanie całościowego leczenia. Jeśli dentysta natomiast zaplanował leczenie wad zgryzu, wówczas zrobi zdjęcie kefalometryczne. Rentgen zębów, który wykonacie Państwo w naszej klinice, jest zatem kluczowym elementem diagnostyki stomatologicznej. Tylko on bowiem pozwala dotrzeć do prawdziwego źródła problemów, występujących w uzębieniu pacjenta.

Izabela Chlebus

Izabela Chlebus