Dbanie o jamę ustną i stan uzębienia to nie tylko regularne przeglądy, choć profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle istotna w utrzymaniu zdrowego uśmiechu. Dbanie o zęby to również okresowe usuwanie kamienia nazębnego, czyli tzw. skaling. Jak często czyścić zęby? Dlaczego usuwanie osadów jest tak ważne z punktu widzenia zachowania zdrowego uzębienia?
Dlaczego trzeba usuwać kamień nazębny?
Kamień nazębny to zwapniała płytka nazębna, która tworzy na zębach mało estetyczne złogi i przebarwienia, zwykle w okolicach dziąseł. To nagromadzone złogi zwykle odpowiadają za rozwinięcie się zmian próchniczych. Co istotne brak działania w obszarze usuwania płytki nazębnej i kamienia może prowadzić do zapalenia dziąseł, a nawet paradontozy.
Odkładanie się płytki nazębnej to efekt niedokładnego mycia zębów. Zatem gdy robimy to mało uważnie, a co gorsza nieregularnie pojawi się na zębach miękki osad, który da się sczyścić. Jednak gdy stwardnieje i skamienieje płytka na zębach — bez pomocy stomatologa się nie obejdzie.
Jak usunąć kamień i jak często powtarzać zabieg?
Usuwanie samodzielne kamienia na zębach może spowodować poważne uszkodzenia szkliwa, dlatego lepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który specjalnym urządzeniem tzw. skalerem ultradźwiękowym rozbije kamień nazębny. Zazwyczaj wraz ze skalingiem przeprowadza się zabieg piaskowania, który pomaga usunąć wszelkie osady z powierzchni zębów. Biorąc pod uwagę dostępne rodzaje zabiegu oczyszczania zębów z osadu wykonuje się skaling naddziąsłowy (niezbyt przyjemny, ale raczej nie bolesny) oraz poddziąsłowy (może wymagać podania środka znieczulającego).
Kamień nazębny zaleca się usuwać raz do roku, ewentualnie raz na kwartał czy co pół roku. Ten drugi rytm oczyszczań dotyczy osób z tendencją do odkładania się płytki na zębach, Gdy pacjent ma wrażliwe zęby zaleca się zabezpieczenie ich przed nadwrażliwością specjalnymi lakierami z fluorem.