Prawidłowo działający staw skroniowo-żuchwowy umożliwia poruszanie żuchwą we wielu płaszczyznach. Staw ten jest połączony wieloma mięśniami oraz więzadłami, które ułatwiają utrzymywanie szczęki w odpowiedniej pozycji. Jakie są podstawowe objawy zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego? Jak wygląda leczenie? Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, gdzie odpowiadamy na te pytania.
Jakie są objawy dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego?
Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego mogą mieć inny przebieg u każdego pacjenta, jednak z łatwością można wyróżnić grupę objawów, która pojawia się najczęściej. Do podstawowych symptomów zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego można zaliczyć dolegliwości bólowe szczęki, zębów i głowy. Niekiedy pojawiają się też bóle w okolicy uszu, a nawet szumy uszne. Pacjenci często skarżą się też na dolegliwości bólowe podczas ziewania i otwierania ust. Często można także zauważyć trzaskanie w stawach przy otwieraniu ust, a nawet blokownie szczęki. W przypadku zauważenia niepokojących objawów warto zgłosić się do zaufanego stomatologa, który zdiagnozuje przyczynę problemu.
Na czym polega leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych?
Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych rozpoczyna się od szczegółowej diagnozy. Na samym początku specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, a następnie manualnie bada stawy skroniowo-żuchwowe. Ważne jest też wykonanie tomografii komputerowej, która pozwala dokładnie zobrazować wszelkie zaburzenia. Kolejnym elementem diagnostyki dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych jest też analiza ruchów żuchwy. Na podstawie przeprowadzonych badań lekarz może rozpocząć leczenie. Leczenie często polega na wykonywaniu technik manualnych, które rozluźniają spięte mięśnie głowy i szyi. Niekiedy konieczne jest też wdrożenie leczenia ortodontycznego i protetycznego.