Zabieg usunięcia zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym ze względu na fakt, iż zabieg ten łączy się z dużą ingerencją chirurgiczną. Utrata zęba wiąże się z zanikiem kości, utratą punktów stycznych między zębami, przemieszczaniem się pozostałych zębów w poziomie oraz wysuwaniem do przeciwstawnego łuku zębowego, co powoduje w następstwie przeciążanie zębów. W efekcie usunięcia zęba następuje ich starcie, odsłanianie szyjek zębowych, wypadanie wypełnień, złamania zębów, a także powstawanie nawyków (parafunkcji) w postaci zgrzytania zębami (bruksizmu). Obecnie zabieg ekstrakcji zęba przeprowadza się raczej w ostateczności a utracone zęby należy jak najszybciej uzupełnić. Kiedy zatem należy się spodziewać, że dentysta zdecyduje o ekstrakcji zęba?
Zabieg wyrwania zęba przeprowadza się w przypadku nieodwracalnego zapalenia lub zgorzeli miazgi, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia prawidłowego leczenia endodontycznego.
Zazwyczaj poddaje się je leczeniu zachowawczemu lub protetycznemu; jeśli jednak zniszczenie zęba jest zbyt rozległe, kanały są niedrożne, a zmiany okołowierzchołkowe wokół korzenia są nieodwracalne i nie ma możliwości prawidłowego leczenia kanałowego, wówczas ząb należy wyrwać. Jeśli po leczeniu endodontycznym ilość tkanek zęba, potrzebna do jego odbudowy zachowawczej lub protetycznej będzie zbyt mała, również ząb trzeba będzie usunąć.
Planowane leczenie ortodontyczne może wymagać wyrwania zęba
U dorosłych i u młodzieży bardzo częstym wskazaniem do ekstrakcji zęba jest planowane leczenie ortodontyczne. Często bowiem okazuje się, że aby prawidłowo osadzić aparat, należy wyrwać jeden, a nawet kilka zębów.
Stany chorobowe przyzębia są wskazaniem do ekstrakcji zęba
Dużym problemem epidemiologicznym są wszelkie choroby tkanek przyzębia, gdyż nieleczone mogą prowadzić do utraty kości wyrostka zębodołowego wokół korzeni, zapalenia kości, ropni paradontalnych. W bardzo zaawansowanych przypadkach może nawet dojść do utraty podparcia kostnego zęba, co prowadzi do jego bolesności, rozchwiania i konieczności usunięcia.
Urazy mechaniczne i konieczność ekstrakcji zęba
Na skutek urazów mechanicznych dojść może do pęknięcia, złamania korony lub korzenia zęba. Należy przeprowadzić wnikliwe badanie jamy ustnej i wykonać zdjęcie rentgenowskie. To, czy uszkodzony ząb będzie musiał być wyrwany, zadecyduje linia jego złamania, a także to, czy i w jakim stopniu zostały uszkodzone tkanki sąsiednie. Ekstrakcji podlegać będą przede wszystkim zęby z linią złamania, biegnącą wzdłuż korzenia. Jeśli doszło do złamania kości szczęki lub żuchwy a ząb znajduje się w szczelinie złamania i uniemożliwia prawidłowe gojenie się rany, także trzeba będzie go usunąć.
Zabieg usunięcia zęba jest dość skomplikowany, jednak nie należy się go obawiać. Przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym jest całkiem bezbolesny.