Paradontoza określana również jako zapalenie przyzębia to powszechne schorzenie dotykające osób w różnym wieku. Przez to, że na początku nie daje specyficznych objawów, często pacjentom trudno zorientować się, że na nią cierpią. Warto jednak pamiętać, że brak podjętych działań w celu łagodzenia paradontozy może skutkować utratą zębów. Jak tego uniknąć? Na czym polega leczenie zapalenia przyzębia?
Paradontoza — jakie są jej przyczyny i objawy?
Tak jak zostało wspomniane, paradontoza może nie dawać żadnych specyficznych objawów. Warto jednak zgłosić się do stomatologa, jeśli zauważymy, że nasze dziąsła krwawią, są nadwrażliwe lub bolą podczas mycia zębów albo jedzenia. Dodatkowymi objawami nierzadko są również nieświeży oddech, a gdy zapalenie się rozwinie — ruchomość zębów. Nierzadko tego rodzaju objawy są mylone z innymi schorzeniami, jednak jeśli w krótkim czasie od ich wystąpienia pójdziemy do gabinetu stomatologicznego, specjalista rozpozna schorzenie i wdroży odpowiednie leczenie.
Jak powstaje paradontoza? Jej główną przyczyną jest brak odpowiedniej higieny, prowadzący do powstawania kamienia nazębnego. Oprócz tego wśród przyczyn wskazywane są predyspozycje genetyczne, a także osłabienie układu odpornościowego.
Leczenie i zapobieganie paradontozie
Aby nie musieć zmagać się z paradontozą, warto wprowadzić odpowiednią profilaktykę, a więc regularnie szczotkować i nitkować zęby, co pozwoli usunąć z nich zanieczyszczenia. Jeśli zauważymy większą ilość osadu, dobrze pójść na usuwanie kamienia u dentysty. Jeżeli jednak dojdzie do rozwoju zapalenia, niezbędna może być wizyta u stomatologa zajmującego się chirurgią, który usunie objęte chorobą tkanki. Oprócz tego obuduje on również dziąsła, pozwalając nam na odzyskanie komfortu i ładnego uśmiechu.